Radionice uz koje je internet (bar malo) sigurnije mjesto

Autor: Ivana Beti, 14. 6. 2024.

Tijekom drugog polugodišta, u sklopu projekta „Budi Internet genijalac“, učitelj Filip Židov održao je, sa svojim učenicima i roditeljima, niz zanimljivih radionica.

Na radionici „Tko si ti zapravo“, razgovaralo se o tome kako možemo znati da nam se netko lažno predstavlja. Na kraju radionice spoznali su da ljudi na internetu nisu uvijek onakvi kakvima se predstavljaju. I najbitniji zaključak - porazgovarati o dobivenim, nepoznatim porukama s roditeljima ili učiteljima.

Na radionici „Kako riječi mogu promijeniti sliku“ analizirali su primjere slika koje ljudi koriste u komunikaciji te kako se te iste slike mogu različito protumačiti. Popunjavajući strip bez teksta u oblačićima, sami su ispričali ilustriranu priču. Naučili su ovom radionicom kako biti odgovorni stvaratelji medijskog sadržaja.

Na roditeljskom sastanku učenici su sa svojim roditeljima obilazili centre na kojima su rješavali različite zadatke: upoznavanje vrsta društvenih mreža, primjerenost društvenih mreža uzrastu učenika, utjecaji aktivnih i pasivnih digitalnih tragova, prakticiranje jednostavnih vježbi za razgibavanje tokom korištenja tehnologije, aktivnosti mimo digitalnih pomagala te planiranje obiteljskog dana bez digitalnih uređaja. Zadnji, peti centar, bio je detektivskog karaktera – roditelji i djeca trudili su se otkriti tko se krije iza kojeg profila te koje sve informacije možemo saznati promatranjem aktivnosti objavljenih na nekom profilu. Na kraju je odigran kviz koji je završio u veselom i šaljivom raspoloženju.

Ovim krasnim, korisnim radionicama svi zajedno učili su o sigurnosti na internetu te kako jedni drugima biti podrška.

« Srpanj 2024 »