Bake pobjednice

Autor: Natalija Benko Mustač, 23. 12. 2015.

U Osnovnoj školi Draškovec svake se godine provode projekti koji bake i djedove učenika vraćaju u školske klupe. Na taj se način obogaćuje školska svakodnevica, izmami osmijeh na licima te ponos učenika čije bake i djedovi na trenutak zabljesnu poput pravih zvijezda. Ove je školske godine pokrenut nagradni natječaj pod nazivom "Moja baka zna!/Moj djed zna!". Za sudjelovanje u natječaju učenici su trebali ispuniti prijavnicu te predstaviti talent svoje bake ili djeda – pisanim sastavkom, pjesmom, crtežom, plakatom, fotografijom, prezentacijom ili na neki drugi, njima omiljen način. Projekt je osmislila učiteljica Željka Štampar Zamuda, a u realizaciji su sudjelovale učiteljice Ivana Beti, Natalija Benko i Zvjezdana Frančić. One su ujedno činile i ocjenjivački žiri koji je odabrao i nagradio najbolje radove.

Prvo mjesto osvojio je učenik 3. razreda, Karlo Lipić i njegova baka Terezija Lipić čiju je vještinu kuhanja i pjevanja Karlo predstavio plakatom. U izradi plakata sudjelovao je i djed Lipić pa se za pobjedu u ovom natječaju borila gotovo cijela obitelj. Drugo mjesto osvojila je učenica 6. razreda, Isabell Repalust i njezina baka Marija Pongrac koju je unuka predstavila u odličnom pisanom sastavku. 3. mjesto pripalo je Loreni Pigac, učenici 6. razreda čija baka Štefanija Najman, uz pečenje kolača, izrađuje predivne goblene. Posebna nagrada pripala je učenici 2. razreda, Vanesi Repalust  čija je baka Vera prava super-baka. Vanesa je na originalnom plakatu baku opisala kao anđela čuvara uz kojeg uvijek brže ozdravi u slučaju bolesti, dok tugu zbog nečega uspješno liječi bakin džem od jagoda.

Uz nagrađene učenike, usmene pohvale upućene su učenicama Barbari Slaviček, Niki Horvatić i Lei Balent te učeniku Fabijanu Pigacu. Svečana dodjela nagrada održala se predzadnji dan nastave u prostoru škole, a nagrade je pripremila i uručila ravnateljica Margit Mirić. Sudionici natječaja dobili priliku za druženje i razmjenu iskustava. Pričalo se o najboljim receptima, pjevale su se zavičajne pjesme, učilo o načinu izrade goblena, međimurskim običajima, a dogovoreno je i novo druženje kada će bake i djedovi pomagati unucima u organizaciji tradicionalnih međimurskih svatova.