Učenici Osnovne škole Draškovec i Hrvatske osnovne škole Katarina Zrinski iz Serdahela posjetili Međimursku županiju povodom obilježavanja 15 godina suradnje

Autor: Marina Držanić, 20. 5. 2019.

Osnovna škola Draškovec već punih 15 godina razvija međunarodnu suradnju s Hrvatskom osnovnom školom Katarina Zrinski iz Serdahela, a u okviru projekta „Škola za Europu“ učenici obiju škola posjetili su Međimursku županiju kako bi obilježili Dan Europe.

Dobrodošlicu su im poželjeli župan Međimurske županije Matija Posavec i pročelnica Upravnog odjela za poslove župana Vesna Haluga. Šestero učenika škole iz Serdahela stiglo je u pratnji svojih profesora i ravnateljice, ravnateljice hrvatskog kulturno-prosvjetnog zavoda „Stipan Blažetin“ iz Serdahela Zorice Prosenjak i novinarke tjednika „Hrvatski glasnik“ Bernardete Blažetin, dok su učenici OŠ Draškovec stigli u pratnji ravnateljice Margit Mirić i učiteljice hrvatskog jezika Ivane Beti. Učenici su predstavili razvoj međunarodne pogranične suradnje škola, odnosno suradnju s Hrvatima u Pomurju kroz zanimljivu prezentaciju u kojoj su istaknuli sve dosadašnje aktivnost. Temeljem višegodišnje suradnje, 2012. godine potpisana je i Povelja o prijateljstvu kojom je ovjenčana devetogodišnja suradnja između Osnovne škole Draškovec, Osnovne škole Serdahel i Hrvatske samouprave „Stipan Blažetin“ u Serdahelu, a svi su se složili da će i dalje marljivo raditi na razvijanju suradnje i njegovanju hrvatske baštine. Župan Posavec pohvalio je njihov rad i nastojanja da se očuva hrvatska kultura, jezik i običaji. „Međimurska županija kroz Mješoviti odbor za suradnju s pomurskim Hrvatima nastoji dati potporu svemu što će daljnje pridonijeti očuvanju, prije svega jezika što uistinu nije lako. Zahvaljujem i ravnateljici Mirić koja je ne samo započela već i njeguje suradnju s našim pomurskim Hrvatima. Želim vam još puno projekata, uspješnu buduću suradnju, a na nas u Međimurskoj županiji uvijek možete računati.“

Učenici OŠ Draškovec predstavili su i svoj Školski list „Draško“ koji je aktivan već 9 godina te trenutno broji preko 25 članova. Zahvaljujući kvalitetnom i aktivnom pisanju te djelovanju unutar školskog lista, članovi novinarske skupine do sada su osvojili 5 državnih nagrada, a „Draško“ je po izboru Jutarnjeg lista odabran kao drugi najbolji školski list u kategoriji osnovnih škola. To je samo jedna od nagrada koju su vrijedni učenici i profesori Osnovne škole Draškovec zaslužili zahvaljujući svojem znanju i trudu koji pokazuju kroz brojne aktivnosti, natjecanja i uključivanjem u projekte.