Sudnica na satu lektire

Autor: Administrator , 16. 11. 2017.

“Mika je kriv“, presudili su sedmaši na mjesečnom lektirnom zadatku obrade djela „Iz velegradskog podzemlja“. U projektu su sudjelovali svi učenici i dali doprinos da sat lektire ispadne poučan i zabavan. Učiteljica je učenicima podijelila uloge, tj. likove iz djela, kao i one koji u samom tekstu ne postoje, nego ih je trebalo karakterizirati na temelju pročitanoga. O njihovoj pripremljenosti i rječitosti ovisio je uspjeh prikaza sudnice, a učenici su se pobrinuli i da izgledom budu što uvjerljiviji, što se može vidjeti i na fotografijama. Klupe u učionici bile su postavljene kao u hrvatskoj sudnici, a sudionici su zauzeli svoja mjesta te redom sjedali na „vrući“ stolac za svjedoke.

Osuđenika Miku glumio je Vitomir Marčec. Ulogu Evice dobila je Tara Matjačić. Mikinu ženu Luciju predstavljala je Elizabeta Ivaci, a uloge sinova dobili su Niko Režek i Tin Varga. Tijekom sudskog ročišta ispitan je čitav niz svjedoka. Mikina prijatelja Jankića glumio je Roko Kemec, a svjedoci su još bili Ivan Slaviček (liječnik), Iva Zadravec (socijalna radnica), Nina Sabol (Lucijina susjeda), Vanja Balent (gostioničar). Braniteljica je bila Simona Mihoci, a tužiteljica Antonija Balent. Obje su učenice iznijele unaprijed pripremljene uvodne riječi te pozivale svjedoke koje su naizmjenično ispitivale i nastojale dokazati istinu, a mnoge su uhvatile u laži. Porotnice su bile ravnateljica Mirić i pedagoginja Milijančić, a sutkinja učiteljica Ivana Beti. Kada su ispitani svi svjedoci, odvjetnice su održale završne riječi nakon čega se sudu obratio i sam Mika pokušavajući ublažiti kaznu koja ga čeka. Porota je Miku proglasila krivim, a sutkinja ga je osudila na dugotrajnu zatvorsku kaznu. Prizore zabilježene fotografskim aparatom tijekom suđenja, pogledajte u foto galeriji.

(Ivana Beti, učiteljica hrvatskog jezika)