Učenici 4. razreda OŠ Draškovec na kraju provedbe programa "Trening životnih vještina"

Autor: Administrator , 26. 6. 2017.

Program prevencije rizičnih ponašanja kao što su konzumacija alkohola, pušenje, nasilje i sl., uveden je od početka školske godine 2016./2017. u sve 4. razrede u osnovnim školama u Međimurju. To je program koji provodi Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije uz potporu Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Međimurske županije s ciljem izgradnje pozitivnih životnih stavova i vještina kod učenika. U program su se hrabro uključili i naši učenici iz četvrtog razreda uz učitelja Filipa Židova. U sklopu programa, učenici su kroz 8 radionica mogli naučiti vrlo korisne činjenice i steći znanje, ali ono najbitnije od svega, kroz zabavne i kreativne aktivnosti izgrađivali su vještine koje će im pomoći ne samo u školskoj dobi, već i u kasnijem životu. Kroz međusobnu suradnju na radionicama su naučili kako steći samopoštovanje, kako se zauzeti za sebe, kako se oduprijeti pušenju ili drugim štetnim porocima, na što treba paziti kod reklamiranja i slično.

Velika završnica odvijala se 30. svibnja u Čakovcu na završnoj izložbi dječjih radova nastalih u sklopu programa te na edukativnom i sportsko-rekreativnom druženju svih sudionika. Na predavanju o štetnosti pušenja sudjelovali su učitelj Filip Židov i pedagoginja, a predstavnik razreda bio je učenik Karlo Lipić, koji se okušao u sportskim igrama na trgu u Čakovcu.

Najbolji opis kako je bilo ipak je dao učitelj u svom izvješću, koji je bio izložen i na samom predstavljanju projekta, pa ga prenosimo i ovdje.

˝Trening životnih vještina odličan je preventivni program koji su učenici  s radošću i velikim interesom pratili i sudjelovali u svakoj radionici. Učenici su jako pozitivno i s oduševljenjem reagirali jer su na konkretnim primjerima i primjerima iz prakse naučili razvijati niz vještina koje ih čine kompetentnijim i spremnijim za djelotvorno suočavanje sa životnim izazovima  poput osobne vještine samoregulacije, komunikacijske i socijalne vještine te vještine odupiranja. Ovim programom su se kod učenika razvijale vještine koje će ih jačati i koje su im potrebne za zdrav, sretan i uspješan život! Učenici i učitelj uživali su u radu!!!˝

Pedagoginja Janja Škoda

Jelovnik za lipanj