Dan planeta Zemlje

Autor: Administrator , 26. 4. 2017.

Učenici naše škole obilježili su Dan planeta Zemlje koji se na svjetskoj razini obilježava 22. travnja. Učenici od 1. do 4. razreda sudjelovali su na eko-sastanku i nagradnom kvizu koji je pripremila školska knjižničarka Natalija Benko. Na sastanku su iznijeti ekološki problemi na koje su ukazali likovi iz bajki i crtića, a zadatak učenika bio je predložiti moguća rješenja za navedene probleme. Tako je glasnogovornica 4. razreda, Barbara Marčec predložila da se kažnjava bacanje smeća na travu i zelene površine, a glasnogovornik 3. razreda, Oliver Židov da se uvede obveza stavljanja pročišćivača na dimnjake tvornica. Glasnogovornik 1. razreda, Maximilijan Sokač zalaže se za smanjenje korištenja motornih vozila te uvođenja rola, romobila, skateboard-a i bicikla kao poželjnih prijevoznih sredstava. Pronicljive ideje 2. razreda izložio je učenik Leo Lipić.

Nakon prihvaćanja zapisnika sa sjednice uslijedio je kviz znanja i ekološke osviještenosti na kojem su pobjedu izvojevali učenici 3. i 4. razreda. Nagrade nisu izostale pa su pobjednici u svoj razred odnijeli komplet časopisa Alkica koji će koristiti i ispunjavati za vrijeme odmora, a ostali su u istu svrhu dobili igračke kojima se trenira strpljenje te razvijaju motoričke sposobnosti.
  Uslijedilo je skupljanje otpada u dvorištu škole i užoj okolici, a ova je aktivnost poslužila za ponavljanje naučenog o razvrstavanju otpada i čuvanju okoliša. Prema izvještaju s terena, uočeno je smanjenje količine otpada u prirodi. Nije sigurno je li tome razlog osviještenost mještana i učenika koji paze na prirodu ili ažurnijeg rada komunalnih djelatnika. U svakom slučaju, posla za male ekologe nije bilo puno!